Yemek odası mobilyası seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta vardır. Yemek odanızın şekli, onu düzenli olarak kullanacak kişi sayısı, ne sıklıkta misafiriniz olduğu  tüm bu faktörler satın alacağınız mobilyalarda rol oynar. Uygun fiyat ve bağımsız bir tarzın yanı sıra, yemek masanız ve sandalyeleriniz için uzun ömürlü, rahat ve iyi inşa edilmiş bir malzeme seçmek önemlidir.

Yemek odası mobilyaları için, her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları olan birçok malzeme vardır. En yaygın seçeneklerden ikisi ahşap ve metaller arasındadır. Ahşap mobilya veya metal mobilya arasında karar vermek zor olabilir ve genellikle benzersiz tarzınıza ve bütçenize bağlıdır. Hangi modern yemek odası mobilya malzemesinin eviniz için doğru olduğunu seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vardır. Gelin hep birlikte inceleyelim.


Ahşap Yemek Mobilyaları

Ahşap yemek mobilyası klasik bir malzemedir. Yüzyılın başındaki geleneksel mobilyaları düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şey budur. 

Klasik ahşap, tipik olarak en pahalı yemek odası mobilyası türüdür, özellikle ahşap yemek masalarıdır. Son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür ve onarımının kolay olması avantajıyla birlikte gelir. Bununla birlikte, doğal bir malzeme olduğu için, genişler ve ısı, nem ve daha düşük sıcaklıklarla büzülerek eşitsizliğe neden olur. Ayrıca, düzenli bakımlarda bile çizikler ve aşınmalar gösterebilir.

Metal Yemek Mobilyaları

Modern yemek mobilyalarının yapımında kullanılan bir dizi metal türü vardır. Paslanmaz çelik bir yemek odası masası, herhangi bir görünümü bir sonraki seviyeye taşıyacak olsa da, bu madde çok nadir bulunur.

Bununla birlikte, metal masa ayakları, dayanıklılıkları nedeniyle ahşaba göre bazı artılar sağlar. Neme veya sıcaklığa duyarlıdırlar, yani sandalyeleriniz ve masanız yıllarca sağlam kalacaktır. Ayrıca tahta kadar kolay tırmalama veya çizme yapmazlar.